Co je THC-P (Tetrahydrocannabiphorol) ?

THC-P (Tetrahydrocannabiphorol)

Přestože lidstvo využívá účinků konopí již po tisíce let, do nedávné doby nebylo jasné, jaký mechanismus je využíván pro navození psychoaktivních účinků. Teprve koncem 80. let přišli vědci s objevem soustavy speciálních receptorů CB1 a CB2 uvnitř lidského těla, která byla označena jako endokanabinoidní systém. Tyto receptory jsou ve zvýšené míře aktivovány nejen psychotropním kanabinoidem THC (Tetrahydrocannabinol), ale i celou řadou dalších včetně těch nepsychotropních.

 

Molekula THC se váže na receptory CB1 a CB2 prostřednictvím pětiuhlíkového postranního řetězce. Dosud známé přirozeně se vyskytující látky v konopí se vážou na endokanabinoidní systém podobně, v laboratoři však byly uměle připraveny sloučeniny s vyšším počtem uhlíků v postranním řetězci. Ten mají také dvě nově objevené sloučeniny, z nichž jednou je THC-P (Tetrahydrocannabiphorol). U něj se konkrétně jedná o 7 uhlíků v postranním řetězci, což z něho činní velmi afinní látku, která na receptory lidského endokanabinoidního systému působí až 30x silněji než THC.

 

Podle výsledků studií prováděných na zvířatech má THC-P podobné účinky jako THC, jen je poněkud silnější. Na navození stejného efektu jej tedy stačí menší množství. Pokusy v laboratoři také naznačují, že THC-P je mnohem více psychoaktivní než THC. Prozatím ale není známo, zda bude navozovat také intenzivnější omamné stavy u člověka. Zároveň není známo ani to, jaké odrůdy konopí tento nový kanabinoid obsahují ve zvýšené míře či zda je množství THC-P napříč odrůdami stejné nebo různé.

 

Předpokládá se, že THC-P může mít antipsychotické vlastnosti a může pomáhat při léčbě duševních poruch, jako je schizofrenie. Navíc se také naznačuje jeho protizánětlivý a analgetický potenciál. I když výzkumy týkající se THC-P jsou v raných fázích, několik společností již začalo vyrábět produkty obsahující tento kanabinoid. Jedná se například o oleje, tinktury či kapsle. Tyto produkty mají různé zdravotní výhody, jako je zlepšení spánku, úleva od bolesti a snížení úzkosti. Je však třeba si uvědomit, že regulace těchto produktů je v mnoha zemích stále velmi volná, a proto je důležité být opatrný při jejich užívání a kupovat výrobky pouze u ověřených firem.

 

V závěru lze říci, že THC-P je novým a slibným objevem v oblasti kanabinoidů. Stále probíhají studie, které by měly lépe objasnit účinky a možnosti využití THC-P v léčbě různých onemocnění. Nicméně musíme si uvědomit, že produkty obsahující THC-P jsou stále na trhu chvilku a také chvilku potrvá než se vypracují další a další studie. 

 

Veškeré informace uvedené v tomto článku a na našich webových stránkách www.greenrabbit.cz, včetně informací, které jsou prostřednictvím našeho webu poskytovány, jsou určeny pouze ke vzdělávacím účelům. Více se dočtete v odkaze na prohlášení odpovědnosti zde.