Co je Kratom?

Odborně se kratom nazývá Mitragyna Speciosa a poprvé byl vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. 

Vyznačuje se velkými zelenými listy a žlutými květy. Dosahuje výšky až třiceti metrů a vyskytuje se především v jihovýchodní Asii. Nalézt ho můžeme v tropických lesích v Thajsku, Indonésii, Malajsii, Vietnamu, nebo Papue nové Guinei. Setkat se s ním můžeme hojně také v Africe. Tamní odruda se řadí do čeledi Hallea a roste převážně v močálech. 

 

 

V dnešní době je již rostlina populární téměř po celém světě. V minulosti se nejvíce užívala v jihovýchodní Asii jako náhražka za opium. Účinky podobné opiu jsou u kratomu způsobeny, díky vysokému množství alkaloidů, které listy obsahují. Ale nejedná se o opiát, jak je často mylně uváděno!

V minulosti tuto vlastnost využívali především rolníci, kterým žvýkání kratomových listů ulehčovalo často fyzicky velmi náročnou práci na polích. V dnešní době se kratom využívá nejrůznějšími způsoby. V zemích, kde je jeho konzumace legální, ho lidé používají například na zvýšení soustředěnosti, či zlepšení výkonu.

 

Jeho účinky bývají v odborné literatuře popisovány jako lehce euforické až sedativní, ale také energetické a relaxační což se liší v závislosti na odrudě a na podané dávce. Odrudy dělíme podle zbarvení žilek na listech. Ty jsou buď zelené, žluté, červené nebo bílé. Podle nich si také kratom získal svůj název. (Green, Yellow, Red, White) Druhý název v pořadí bývá obvykle podle místa pěstování, nebo v případě Maeng Da – se zde jedná například o vyšlechtěnou odrudu.

Díky jeho energizujícím vlastnostem je dnes velmi často používán sportovci pro podání lepšího výkonu a také pro jeho relaxační vlastnosti.

 

 

DRUHY KRATOMU

 

Červený Kratom

Celkově jsou Kratomy s červenou barvou žilek považovány za nejsilnější co se týče obsahu alkaloidu 7-hydroxymitragyninu. Stromy jsou zpravidla velmi staré a sběr probíhá později, než u ostatních odrůd. Tento Kratom se nejčastěji využívá na relaxaci (1g-3g), spánek (3g-5g) a při větší dávce proti silným bolestem (5g a více).

 

Bílý Kratom

V těchto listech se nachází mnohem méně 7-hydroxymitragyninu a více klasického mitragyninu. Bílé odrůdy jsou většinou mladší stromy a sběr probíhá dříve. Listy proto nejsou tak velké a ve výsledku je z každé várky Kratomu méně. Tento Kratom se nejčastěji využívá na posílení energie (1g-2g) a je velmi oblíbený sportovci. Při větší dávce je vhodný jako relaxant (3g a více) 

 

Zelený Kratom

Tento druh Kratomu je znám svou vyvážeností co do obsahu alkaloidů. Díky tomu je velmi oblíbený. Tento Kratom se využívá na posílení energie při menší dávce (1g-2g), a při větší dávce k relaxaci (3g a více).

 

Žlutý Kratom

Listy se žlutými žilkami jsou brány jako nejunikátnější. Jejich výskyt není zas tak frekventovaný. Žluté žilky se zpravidla vyskytují u mladých kratomů, které se musí otrhat velice brzy po jejich vyrašení. Tento Kratom se nejčastěji využívá na posílení energie (1g-2g), při depresích a také k relaxaci (3g a více).

 

V České republice není podle legislativy ČR kratom schváleným výživovým doplňkem, či potravinou a jedná se tedy pouze o sběratelský předmět. Můžete si jej tedy koupit, ale čistě pro sběratelské účely.