Co je CBG (Cannabigerol)?

Cannabigerol, nebo zkráceně CBG, je fytocannabinoid, který se nachází v rostlinách konopí. Molekula je tvořena uhlíkem, kyslíkem a vodíkem.

Nejvyšší koncentrace se nachází v rostlině konopí Cannabis Indica a v mladých rostlinách kolem šesti týdnů. To zjistili také vědci z TU Dortmund University, kteří během fáze kvetení každý týden testovali obsah kanabinoidů.
Drobná množství se vyskytují také v konopných semenech. Je to jeden z prvních kanabinoidů, které vznikly přímo z rostliny, jak rostla.

Vzhledem k tomu, že CBG nemá žádné psychoaktivní účinky, nespadá pod zákon o omamných látkách a je tedy zcela legální.

Kromě dalších kanabinoidů nalezených v rostlině konopí, bylo CBG objeveno relativně brzy. Bylo izolováno již v roce 1964 destilačním procesem.

Vyvíjí se ve formě kyseliny kanabigerolové (CBGA). Jak rostlina konopí dozrává, její vlastní enzymy přeměňují CBGA na různé kyselé kanabinoidy, například THCA, CBCA a CBDA. Po fázi sušení se tyto kyselé fytocannabinoidy přemění na nekyselé kanabinoidy za pomocí tzv. curingu. Výsledky zahrnují nejznámější kanabinoidy, THC a CBD. Ačkoli tento proces činí z CBG přípravnou fázi CBD, stále existují mírné rozdíly v účincích. Pro vědce a pacienty se tak otevírají nové oblasti použití, jako je léčba akutních a chronických zánětů, chronické bolesti, nevolnosti a působení na rakovinotvorné buňky. Mezi další oblasti patří podpora růstu kostí a mozkových buněk.

Protože se však rostliny konopí dříve pěstovaly hlavně za účelem získání psychoaktivního kanabinoidu THC, měly dospělé rostliny pouze nízkou hodnotu CBG kolem 1%. To je pravděpodobně důvod, proč se výzkum teprve nyní zaměřil na kanabigerol a odhalil rostoucí seznam výhod pro endokanabinoidní systém.

 

 

 

 

Způsoby použití CBG v různých klinických oblastech

CBG má stejné protizánětlivé a antibakteriální účinky jako CBD. Oba kanabinoidy jsou dobré při zmírňování pocitů nevolnosti. CBG má také rychlejší a déle trvající účinek než jeho nástupce CBD.

Kanabigerol se používá zejména k léčbě očních chorob, jako je například glaukom. Toto rozšířené onemocnění je důsledkem zvýšeného nitroočního tlaku. Je to způsobeno neúčinným odtokem slzné tekutiny v rohu oční komory a může dokonce způsobit oslepnutí pacientů bez vhodné léčby. V takových případech kanabinoid CBG pomáhá vypouštět vodnou tekutinu a snižovat bolestivý nitrooční tlak.

Nyní víme, že psychická nepohoda může mít negativní dopad na zdraví gastrointestinálního traktu. Endokanabinoidní systém úzce komunikuje s gastrointestinálním traktem a hraje v této oblasti hlavní roli. Reguluje pocit hladu a způsob, jakým funguje střevní flóra. U lidí trpících zažívacími potížemi, záněty zažívacího traktu nebo chronickými bolestmi střev lze k léčbě použít řadu fytocannabinoidů. Italští vědci to dokázali prostřednictvím studií v roce 2018. Přírodní složky v rostlině konopí, jako je kanabigerol, mají neuroprotektivní účinek v boji proti zánětu střev. To znamená, že CBG může chránit nervové buňky a nervová vlákna před odumřením a zpomalit progresi onemocnění u pacientů. Navíc, pacienti se střevními chorobami často vytvářejí příliš mnoho volných radikálů a tyto nelze rozložit na optimální úroveň, protože tělo nemá dostatek ochranných antioxidačních mechanismů. Výsledkem je oxidační stres a nerovnováha v zásobách železa.

Předpokládá se, že oxidační stres je příčinou mnoha dobře známých a rozšířených nemocí v naší společnosti, včetně arteriosklerózy, srdečních chorob, Alzheimerovy choroby a rakoviny.

Svět medicíny se velmi zajímá o fytocannabinoid CBG kvůli jeho antioxidačním a protizánětlivým účinkům. Vědci dokonce doufají, že použijí CBG k léčbě kolorektálního karcinomu stimulací inhibice nádoru a poskytnutím lepší podpory procesu hojení. Tato inhibice růstu je výsledkem antagonistické aktivní složky specifického genu.

Samozřejmě existuje mnohem více druhů rakoviny, a proto by v budoucnu CBG mohlo hrát důležitou roli při jejich léčbě a v terapii. Ukázalo se také, že složka kyseliny kanabigerolové pomáhá proti rakovině kůže. CBG snižuje růst maligních nádorů v pigmentových buňkách, tj. Melanomech. Pokusy na zvířatech odhalily, že kanabigerol má největší potenciál pro úspěch v léčbě rakoviny.

Toto zjištění bylo později podpořeno vědci, když odhalili výsledky svého výzkumu v British Journal of Pharmacology pod názvem „ Účinky kanabinoidů a extrakty konopí obohacené o kanabinoidy na kanály TRP a endokanabinoidní metabolické enzymy “. Došli k závěru, že výsledky výzkumu kanabinoidů, včetně CBG, jsou relevantní z hlediska protizánětlivých a protirakovinných účinků. Rakovinami vyšetřovanými v rámci jejich výzkumu byly rakovina prostaty a rakovina prsu.

Aktivace kanabinoidních receptorů indukuje buněčnou smrt v buňkách rakoviny prostaty. Zatím není jasné, zda je za to odpovědné pouze CBG, nebo zda je nutná interakce s jinými fytocannabinoidy.

CBG však má nejen antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, ale také vykazuje mírný antifungální účinek. To znamená potlačení růstu plísňových infekcí nebo dokonce jejich zahubení.

Kromě toho byly objeveny kombinované účinky vápníku a CBG. Citrusové plody působí v synergii s CBG tím, že podporují odumření buněk rakoviny prsu.

Huntingtonova choroba, je zděděná a zatím nevyléčitelná porucha mozku, při níž nervové buňky po dlouhou dobu odumírají. Organizace ASENT zveřejnila výsledky lékařských testů, které ilustrují pozitivní vlastnosti CBG pro jeho neuroprotekci. Tyto výsledky ukázaly, že díky vzácnému neurogennímu způsobu působení může CBG podporovat regeneraci nervových buněk a stimulovat tak růst nových mozkových buněk. Doposud neexistuje dostatečný výzkum, který by ukázal, zda lze CBG v budoucnu použít samostatně nebo jako připravenou kombinaci k léčbě neurodegenerativních onemocnění.

Jako největší lidský orgán je kůže oblastí, kde se mohou množit nemoci a infekce. Ty se pohybují od jednoduchého svědění až po vyrážky nebo dokonce bolestivé a závažné stavy, jako je aterom nebo rakovina kůže.

CBD se dlouhodobě úspěšně používá při dermatologických ošetřeních ve formě oleje nebo pleťových krémů. Ale CBG má také vynikající účinky, zejména v kombinaci s endokanabinoidy v těle a anandamidem. Zatímco anandamid je zodpovědný za kontrolované formy genů pro diferenciaci kůže, může také vytěsnit kanabinoidy, jako je THC, vazbou na stejné receptory v endokanabinoidním systému. Je však přátelský k CBG. Cannabigerol je schopen řídit diferenciaci iniciovanou anandamidem a jeho šíření v buňkách.

Fytocannabinoidy proto mohou pomoci endokanabinoidům zastavit hromadění odumřelých kožních buněk, které inhibují množení živých buněk. Vědci prokázali tuto souvislost v boji proti různým kožním chorobám v roce 2007 a své výsledky zveřejnili ve studii v Journal of Dermatological Science.

Tato interakce je také zajímavým a důležitým prvkem při léčbě bolesti. Ačkoli jsou kanabinoidní receptory převážně umístěny na nervových buňkách v mozečku a střevě, kůže také odhaluje genetické informace o receptorech CB1 a CB2. Jde o úspěšnou léčbu kanabinoidů u dermatologických onemocnění a také připravuje půdu pro léčbu bolesti.

Například zvyšující se hladiny anandamidu mohou snížit bolest u pacientů. Pokud fytocannabinoidy mohou podporovat enzymy, které jsou odpovědné za přirozené štěpení jejich vlastních endokanabinoidů, může být cílená a dlouhodobá úleva od bolesti s lepší podporou a úlevou pro pacienty. Podpora endokanabinoidního systému s fytocannabinoidy, jako je CBG, znamená, že jakékoli poruchy lze zvládnout s uzavřenými mezerami, které umožní optimální funkční procesy. Kanabigerol, stejně jako některé jiné kanabinoidy, vytváří nadměrné dělení buněk keratinocyty. Keratinocyt je zdaleka nejběžnějším typem buňky tvořící roh v lidské epidermis. Jeho buněčný cyklus je u osoby trpící psoriázou osmkrát rychlejší. Proto zrychluje šíření buněk z bazální vrstvy do horní vrstvy z přibližně čtyř týdnů na přibližně čtyři dny. Vrstva keratinocytů existuje na horní vrstvě kůže, kde již buňky zemřely. Tělo normálně odlupuje tyto drobné kožní buňky, aniž by si toho člověk všiml. U psoriázy se tyto buňky objevují jako lupy v důsledku narušeného procesu rohovky. I když tato psoriáza nezpůsobuje postiženým žádné vážné zdravotní problémy, svědění a viditelné lupy vedou k psychickému stresu.

Svědění je pro lidi s ekzémem často bolestivé a může dokonce vést k infekcím. Neregulovaná stimulace žírných buněk je pravděpodobně odpovědná za zánět a pravděpodobně způsobují popsané svědění. Pokud samotné endokanabinoidy již nejsou schopné pojmout zánět způsobený žírnými buňkami, začnou působit fytocannabinoidy. Mimochodem, tento účinek nebyl pozorován pouze u akutních, ale také u chronických infekčních onemocnění. Pleťový krém, masti a oleje obohacené o CBG mají u pacientů analgetický a protizánětlivý účinek.

V posledních letech nejnovější studie úspěšně zkoumaly účinky CBG u pacientů s úzkostí a depresí. Výhoda CBG oproti THC díky jeho způsobu působení je zcela jasná, protože nezpůsobuje žádné mentální poškození. Kromě toho může CBG významně omezit jakoukoli psychoaktivaci, protože se nejen váže na receptory CB2, ale také, stejně jako jeho konkurenční kanabinoidy, kontroluje a aktivuje receptory CB1.

To je důležitý faktor při výběru správné formy léčby pro mnoho lidí trpící úzkostí.

CBG může inhibovat absorpci kyseliny gama-aminomáselné a blokovat receptory serotoninu. Regulací centrálního nervového systému a bez jakýchkoli psychoaktivních vedlejších účinků hraje CBG stále důležitější roli v případech neurobiologických poruch. Jedná se tedy o zajímavou alternativu k běžným psychotropním drogám. Tyto léky jsou již dlouho zdrojem kritiky, v neposlední řadě proto, že mnoho pacientů může rychle upadnout do drogové závislosti, kterou lékaři často nevidí. Toto riziko se nevztahuje na kanabigerol.

Vědecké studie naznačují, že kanabigerol má inhibiční účinek na kanabinoidy, které se vážou na receptory CB1. CBG tedy může potlačit nebo narušit psychoaktivní účinky THC.

Na základě současných znalostí vědci předpokládají, že existuje interakce mezi kanabigerolem a endokanabinoidními receptory CB2. Jak přesně se CBG chová v lidském endokanabinoidním systému, ještě nebylo úplně objasněno.

 

Vedlejší účinky CBG

Stejně jako v případě fytocannabinoidů jsou dosud známé vedlejší účinky kanabigerolu zvládnutelné. Předávkování může způsobit příznaky jako nevolnost, zvracení nebo průjem. K nim dochází v důsledku přirozené obrany těla před nedostatkem oleje bohatého na tuky.

Podle maximální terapeutické dávky dochází k předávkování při požití více než 300 miligramů CBG na kilogram tělesné hmotnosti u dospělých.